facebook
tofu salad pineapple quinoa vega

Ülemaailmne Veegani Päev

Kas otsite viise, kuidas hoolitseda samal ajal maa, oma keha ja abitute loomade eest? Siis maailma veeganipäev on just teile!

Maailma veeganipäeva ajalugu

Ülemaailmne veganpäev peeti esmakordselt 1. novembril 1994 Ühendkuningriigi Vegan Seltsi 50. aastapäeva tähistamiseks ja termini “vegan” tähistamiseks. Vegan Selts asutati 1944. aasta novembris; kuigi täpne kuupäev oli teadmata. Muidugi, kuigi mõiste “vegan” ja Vegan Society loodi sel hetkel, on ilmselgelt idee süüa ainult toite, mis väldivad loomsete saaduste kasutamist, olnud palju kauem.

Tegelikult arvatakse, et veganlus on eksisteerinud juba vähemalt 2000 aastat ja taimetoitluse (liha mittesöömise) idee eksisteeris võib-olla isegi 500 aastat enne seda! See oli siis, kui Kreeka filosoof ja matemaatik Pythagoras Samosest võttis osa oma elutööst, et edendada tegutsemist heatahtlikult ja kõigi liikide eest hoolitsemisega. Paljud budismi järgijad on ka taimetoitluse propageerijad ja nad ei usu teistele loomadele kahju tekitamisse.

Kuid alles 1806. aastal hakkas veganluse kui elustiili mõiste tõeliselt kuju võtma. Umbes sel ajal propageerisid doktor William Lambe ja Percy Bysshe Shelley esimest korda eurooplastele vastuväiteid piimatoodete ja munade söömisele eetilistel põhjustel.

Selleks kulus rohkem kui 100 aastat, kuid lõpuks ühinesid veganid ja lõid Ühendkuningriigi Vegan Seltsi. See oli samal aastal, kui Donald Watson võttis kasutusele termini “vegan”, mis tulenes ilmselt sõnast “taimetoitlane”. Sel ajal eristus see, et veganid ei tarbinud piimatooteid.

Hiljem laienes see määratlus ka munadele ja 1951. aastaks oli veganlusest saanud inimeste liikumine, kes ei osalenud mitte mingisuguses loomade ekspluateerimises. See hõlmas karusnaha, naha või muude loomsete saaduste kandmist. Ameerika Vegan Selts asutati alles paar aastat hiljem, 1960. aastal.

Seejärel, 1994. aastal, otsustas Ühendkuningriigi Vegan Seltsi president valida 1. novembri ülemaailmseks veganpäevaks, mis on nüüd tunnistatud Vegan Society asutamiskuupäevaks ja veganpäeva tähistamiseks. Ja see on suurepärane avapäev ülemaailmse vegankuu alguseks, mis juhtub olema novembris.

Loomade vastu lahke olemine on üks põhjusi tähistada ülemaailmset veganpäeva. Vähem loomseid tooteid tähendab vähem kasvuhoonegaase, mis tähendab paremat maad kõigile. Ja see on ka inimkehale parem. See on võit-võit-võit!

0
    0
    Sinu ostukorv
    Sinu ostukorv on tühiTagasi ostlema