facebook
Märkmik

Märkmik vs digimärkmik – kumb on parem?

Märkmik vs digimärkmik? Elame ajastul, mil peaaegu kõige jaoks on olemas üks või mitu digitehnoloogia rakendust. Kuid on valdkondi kus veel ikka toimivad “vanakooli” meetodid, mida nutimaailm pole täielikult üle võtnud või vähemalt kõik ei ole seda teed läinud.
Kas ja miks peaksime ikkagi vaevuma asju märkmikusse üles kirjutama kui võiks seda telefonis või arvutis teha? Milles peitub see saladus, et paljudele meeldib kuu, kvartali, aasta eesmärke, päeva mõtteid, äkkideid või ülesannete nimekirja kirjutada paberile? Kas sellel tegevusel on ka teaduslik väärtus või on paljude jaoks see lihtsalt üks vanamoodne viis asju ajada? 

Jaa võib – olla polegi juhus, et paljud edukad inimesed kirjutavad regulaarselt paberile, hoolimata nende käsutuses olevatest erinevatest digitaalsetest alternatiividest.

5 põhjust, miks märkmik on parem kui klaviatuur

1. Kirjutamine aitab keskenduda

See on paberile kirjutamise üks suurimaid eeliseid. Kuigi oleme harjunud sellega, kuidas tehnoloogia on meie elu lihtsustanud, siis kahjuks peame hinda maksma sellega kaasnevate segajate näol. Sest töötades nutitelefonides, tahvelarvutites või sülearvutitega on alati segajaid, mis juhivad meie tähelepanu eemale.

Lisaks sellele, et meid segavad erinevad märguanded või vajadus kõnedele ja sõnumitele reageerida, tunneme pidevat soovi tegeleda seadmetes mitme eri asjaga korraga vahel.
Princetoni ülikooli uuring näitab, et kasutades märkmete tegemiseks paberit ja pastakat, jääb räägitu paremini meelde. See ei puuduta niivõrd faktilist informatsiooni kuivõrd sisulisemaid ja analüütilisemaid küsimusi. Arvutisse kiirelt infot tippides ei süvene me sageli saadud infosse. Käsitsi kirjutades on olukord vastupidine. 

Nii vajalikud kui need seadmed ka pole, ei pruugi need kõikide tegevuste jaoks sobida – eriti nende jaoks, mis nõuavad palju keskendumist. Tõestatud viis digitaalsete segajate vältimiseks on seadmetele juurdepääs piirata, ehk töötada ainult pliiatsi ja märkmikuga. Proovi järgi, kasvõi 30 minutit päevas.

2. Kirjutamine on oluline eesmärkide seadmisel

Kui me oma eesmärkide nimel midagi ette ei võta, tähendab see, et me EI saavuta neid. Teisest küljest jällegi hästi läbimõeldud tegevus tähendab, et edu on vägagi tõenäoline. Tihti öeldakse, et mistahes eesmärgi saavutamise üks esimesi samme on see kirja panna, just seetõttu soovitatakse oma eesmärgid kirja panna.

Pliiatsiga kirjutamine nõuab rohkem vaimset energiat kui klaviatuuri klõpsimine, kuna see nõuab enne kirjutamist pikemat mõtlemist. Sel viisil oma eesmärkide kirjutamine suurendab kaasatust ja pühendumust protsessile.

Lisaks võib eesmärkide paberile kirjutamine muuta sind vastutustundlikumaks, mis kutsub tegutsema ja asju ellu viima. Mõned inimesed kuvavad oma käsitsi kirjutatud eesmärke silmapaistvatel kohtadel kodus, kontoris või autos. Mida sagedamini näed oma eesmärke silme ees, seda tõenäolisemalt tegutsed nende nimel. Sest muidu sa lihtsalt unustad!

unistutste list

3. Kirjutamine aitab asju meeles hoida

Lihtsamalt öeldes, kui sa ei taha unustada, kirjuta asjad lihtsalt üles. Isegi kõige parema mäluga inimestel saabub hetk, kus kirja panemine muutub hädavajalikuks. Meil kõigil on meelest läinud mõni oluline kohtumine, seminar, arsti visiit, teatri külastus või muu varasemalt kokkulepitud asjad. Tõsi, märkmikusse ei saa lisada meeldetuletust, aga saad luua enda jaoks toimiva süsteemi, kuidas mitte unustada.

2017. aastal  Norra teaduse- ja tehnikaülikooli professori Van der Meeri läbi viidud uuringus selgus, et käsitsi kirjutamine aitab lastel rohkem õppida ja asju paremini meelde jätta, kui digitaalselt infot talletades.

Kuigi mõnes olukorras võib piisata digiseadmetesse kirjutamisest on siiski pliiatsi ja paberi kasutamine tõhusam. Paberile kirjutades saad kiiresti kasutada tekste, sümboleid, pilte ja märkusi korraga, ilma et peaksid õigeid tööriistu otsima, valikuid tühistama või vahetama.
Samuti tulevad suurepärased ideevälgatused just kõige ootamatumal ajal. Kujuta ette, et oled rongis ja seadmete aku on tühjaks saanud, korraga tuleb mega hea ideevälgatus? Käsi kibeleb seda mõtet kirja panema, aga telefon on tühi. Mõtle, kui hea, kui märkmik oleks varnast võtta!

Märkmik on “isiklik kaaslane” ning sinu mõtete ja kujutlusvõime pikendus. Seetõttu on vägagi soovitav märkmik igale poole kaasa võtta.

4. Kirjutamine aitab mõtetes selgust luua

Meie aju on nagu kõvaketas. Asju üles kirjutades vabastame oma vaimse RAM-i ja suudame selgemalt mõelda. Seetõttu ei pea me püüdma kõike meelde jätta – alates uutest ideedest kuni ostunimekirjade ja ülesannete listide koostamiseni välja. 

Selle asemel, et ostunimekirja teel poodi endale järjest korrutada, on mõistlikum see lihtsalt paberile kirjutada. Kas oled märganud, kui ostunimekiri on üleskirjutatud, siis poes olles sa seda tegelikult ei vajagi, sest läbikirjutamine aitas selle meelde jätta. Kui mõni idee on sinu mõtetesse kinni jäänud, samas proovides seda unustada? Kui jah, siis piirab see võimet uusi mõtteid tõhusamalt töödelda ja jällegi, pane see painav mõte kirja ja saad eluga edasi minna.

Hea seose saab siin tuua ka delegeerimise vs teen kõik tegevused ise. Delegeeri tegevused, millega saavad ka teised hakkama ja vabastada ennast üleliigsest, et saaksid keskenduda prioriteetsetele ülesannetele.

5. Käekiri kui eneseväljendus

Viimane ja näiliselt ehk vähem oluline punkt on käekiri. Inimeseks olemise võlu on oskus ennast ka käsitsi väljendada, ei, selleks ei pea kunstnik olema. Käekiri on nagu meie visiitkaart, mida viimastel aastatel aina enam unarusse jätame.

Tihti on nii, et kui koolipingist tõuseme, siis enam naljalt paberit ja pliiatsit kätte ei võta. Kui eelmised punktid sind ei veennud ning usud, et oled produktiivne ja sihikindel ka digitaalselt kirjutades, siis soovitame sul ikkagi vahetevahel paberile kritseldada. Nii ei kaota ja unusta sa ühte olulist osa endast!

Kokkuvõtteks – märkmik vs digimärkmik?

Tehnoloogiast on saanud meie elu lahutamatu osa ja on raske leida tegevust, millel poleks tehnilist külge – ja õigustatult. Vaatamata erinevate digitaalsete kirjutamisvõimaluste olemasolule pole miski siiski võrreldav paberile kirjutamisega.

Kasuta kõiki tehnoloogia võimalusi, ent seal, kus pole vaja jalgratast leiutada, ära karda kasutada vanu ja kontrollitud meetodeid. Hangi endale märkmik nii saad jäädvustada oma mõtteid igal pool ja sõltumata internetist ja seadmete töö seisukorrast. 

Aastad mööduvad, tuuled pöörduvad….käsitsi kirjutamine alati jääb!

0
    0
    Sinu ostukorv
    Sinu ostukorv on tühiTagasi ostlema
    Scroll to Top