facebook
Emeli foto blogi

Kes sisuturunduse strateegiat paika ei pane, see laiki ei saa!

Püüdsime kinni meie sisulooja ja copywriteri Emeli ning palusime tal veidi lähemalt rääkida sellest, kuidas luua sotsiaalmeedias sisu läbimõeldult ning strateegiliselt. Siin on kasulikud nõuanded ja nipid, mida ta meiega jagas. Mis on sisuturunduse strateegia ja sisutüübid, annab intervjuu Emeli.

Emeli, tegeled igapäevaselt sisuturundusega ja tekstide kirjutamisega, räägi, millest peaks sotsiaalmeedia sisu planeerides alustama?

Sisuplaani tegema hakates ei saa üle ega ümber olukorra kaardistamisest, eesmärkide paika panemisest ja pilgu pööramisest meie brändi väärtuste poole. Puutun tihti kokku ettevõtetega, kes on sotsiaalmeedias justkui kohal, teevad enam-vähem regulaarselt postitusi, ent tulemusi pole kuskilt näha. Just sellepärast peaks alustama põhitõdedest ning esmajärjekorras tegema kindlaks, et loodav sisu jaguneb järgmise valemi alusel:

  • 50% soojendav sisu
  • 30% meelelahutuslik sisu
  • 20% müüv sisu

Räägi sisutüüpidest lähemalt. Kas see valem sobib igale brändile ja kontole?

strateegia
Sotsiaalmeedia strateegia – sisukalender

Mõtle iseenda peale? Kas sulle meeldiks jälgida ettevõtet, mis postitab ainult müügile suunatud sisu? Või hoopis sellist, mis lahutab vaid meelt ning ei räägi oma toodetest/ teenustest ja väärtustest mitte sõnagi? Nagu öeldakse, ära tee teistele seda, mida sa ei taha, et sulle tehtaks. Ilmselt peaks sisuturunduse strateegia paika panema või vana üle vaatama.
See siutüüpide jaotus on universaalne, loomulikult olenevalt perioodist ja aktuaalsetest võib kõikumine per sisutüüp olla +/- 10%, ent mitte rohkem.
Kui peaksin paari sõnaga kokku võtma iga sisutüübi eesmärgi, siis see kõlaks nii:

1. Soojendava sisu eesmärk on anda maksimaalselt infot brändi kohta

2. Meelelahutusliku sisu eesmärk on saada jälgijatelt reaktsioone

3. Müüva sisu eesmärk on müükide kasvatamine

Kuidas valida postituste teemasid iga sisutüübi kohta?

Kui sisutüüpide jaotus on universaalne, siis teemade valik on vägagi individuaalne ning siin tasub lähtuda seatud eesmärkidest, brändi olemusest ja viimaks ka oma võimekusest ja ajalisest ressursist. Teemade valik pole kivisse raiutud, iga turundaja teab, et meie valdkonna võlusõna on “testimine”, seega töötava strateegia ja jälgijaid kõnetavate teemade leidmine võib aega võtta. Kui miski ei tööta, siis ära klammerdu oma strateegiasse vaid muuda seda ja proovi ning katseta.

Too iga sisutüübi kohta võimalike teemade näited.

Vaatame koos üle iga sisutüübi kõige universaalsemad teemad. Alustame soojendavast sisust, nagu me paika panime, siis see sisutüüp võtab enda alla pool kogu meie loodavast sisust, ehk suurema osa ajast peame me pühendama just nendele postitustele.
Soojendava sisu top teemad on:

  • Protsessid: enne ja pärast postitused, 0st valmistooteni, ettevalmistused enne teenuse osutamist jne.
    Parim formaat: Video, ent võimalik lahendada ka lihtsa kollaažina või karusselli postitusena.
  • Kasulik sisu: nipid; trikid; ekspert eetris jne.
    Parim formaat: video, live, karusselli postitus (pildirida)
  • KKK (Korduma kippuvad küsimused): Kui märkad, et sinu sõnumitesse tuleb palju sarnaseid küsimusi, siis tasub neile vastuse anda laiema publiku ees, nii säästad ka enda väärtuslikku aega.
    Parim formaat: Kompaktne karusselli postitus, kus tekst on paigutatud pildile.
  • Klientide tagasiside: Aina enam inimesi otsib teiste klientide tagasisidet just sotsiaalmeediast.
    Parim formaat: Siin sobib nii screenshot kliendi sõnumist kui ka näiteks video koos kliendiga. Oluline on autentsus, just see tekitab usaldust.
  • Tähtpäevad: Kui sisuplaanis on auk ja soojendava sisu 50% ei tule kuidagi täis, siis tasub pilgu pöörata tähtpäevade poole. Tähtpäevi on väga palju, iga ettevõte leiab sellise, mis temaga kuidagi haakub. Mina kasutan tähtpäevade leidmiseks sotsiaalmeedia ideekalendrit.
    Parim formaat: Kaasahaarav video; tavaline piltpostitus koos põneva faktiga.

Meelelahutusliku sisuturunduse strateegia top teemad:

See sisutüüp sobib suurepäraselt näiteks Instagrami storysse, kus tulevad appi platvormi põnevad interaktiivsed funktsioonid, ent meelelahutuslikku sisu on võimalik teha ka klassikaliste postituste formaadis.

  • Auhinnamäng: see teema tuleb kasuks eriti siis, kui on soov kasvatada jälgijate arvu. Tasub meelespidada, et mida keerulisemad on osalemistingimused, sest väiksem osalejate arv!
  • Emojiga hääletus: selline postitus sobib hästi Facebooki. Saad kujundusele panna näiteks kaks oma toodet ning uurida jälgijatelt, millist nad eelistavad.
  • Märgi keegi, kes…: Esita mõni intrigeeriv või lõbus väide ning kutsu oma jälgijaid märkima sõpru, kes vastavad sinu kirjeldusele.
  • Q&A: Esita jälgijatele küsimus ja palu neil vastata.

Müüva sisu top teemad:

  • Tootevõrdlus: Presenteeri oma jälgijatele kahte toodet ning räägi nende erinevustest ja selles, kellele milline toode sobib.
    Parim formaat: Video; karusselli postitus.
  • Bestseller: See teema sobib suurepäraselt regulaarseks kajastamiseks, näiteks võid kord kuus teha postituse eelmise kuu top-toote teemal.
    Parim formaat: Sobib nii video, kui ka pildipostitus, võib kajastada ka storydes.
  • Allahindlused/ pakkumised: Selliseid postitusi tehes on oluline märkida ajaline periood, millal allahindlus/ pakkumine kehtib.
  • Toote kirjeldus: Sellist postitust tehes on väga oluline kajastada toote kasutegureid ja probleeme, mida see toode ostja elus lahendab! Keegi pole huvitatud pisidetailide lugemisest sotsiaalmeedias, selleks on muud kanalid ja kohad.

Kui sisuturunduse strateegia ja teemad on paigas, siis võib hakata looma?

Just, peale seda, kui oled iga sisutüübi alt välja noppinud teemad, mis sinu kommunikatsiooni sobivad, oled sisutüübid vastavalt valemile laiali jaotanud, võid hakata reaalseid postitusi looma. Jälgi seda, kuidas publik sinu sisu vastu võtab ning tee vajadusel oma sisuplaanis muudatusi.
Esimese korraga igas detailis täppi panna on pea võimatu, seega ole paindlik!

0
    0
    Sinu ostukorv
    Sinu ostukorv on tühiTagasi ostlema
    Scroll to Top