Sotsiaalmeedia sisuplaani kavandamine on üks osa sotsiaalmeedia turundustegevustest. Turunduses toob tulemusi organiseeritud ja analüütiline tegevus, kohvipaksult ennustades ja postitusi üle jala tehes on praktiliselt võimatu eesmärke saavutada. Sotsiaalmeedia tegevusele annab sära sisuplaan, mis on suunatud eesmärkide saavutamisele, võttes arvesse persoonat ja seda, mis publikule päriselt korda läheb!
Sotsiaalmeedia sisuplaani kavandamine – kõik algab strateegiast
Eduka turunduse vundamendiks on tugev strateegia – just sellest tulekski alustada. Sotsiaalmeedia strateegia pole ainuüksi turundajate pärusmaa: kui strateegia paigas, peaks sellest kogu ettevõte oma kommunikatsioonis lähtuma. Esmalt tuleks kindlaks teha, miks ja milliseid sotsiaalmeediakanaleid üldse kasutada. Järgmisena tuleks kaevata veidi sügavamale ja kindlaks teha, kas konkreetsest tegevusalast tulenevalt on mingeid piiranguid, millest peab kinni pidama (rahandus, tervishoid, alkohol jne).
Pärast reeglite paika saamist peaks kaaluma järgnevaid küsimusi:
- Millised on eesmärgid ja kuidas neid mõõta?
- Millist tüüpi sisu postitada?
- Millal postitada?
- Milliseid kanaleid eelistada?
- Kes hakkab sisu looma ja levitama?
- Kuidas julgustada töötajaid sisu jagama?
Sotsiaalmeedia sisuplaani kavandamisel on persoona ka oluline?
Sotsiaalmeedia eesmärk ei ole lihtsalt infot õhku paisata, vaid suhelda ja kõnetada auditooriumit. Oluline on tunda oma publikut ja teada, mida nad tahavad sotsiaalmeedias näha. Vaid nii saab luua sisu, mis neile korda läheb ja ärgitab neid sellega suhestuma. Vana hea tõde kinnitab – ei ole võimalik kõigile meeldida. Niisamuti ei ole võimalik, et kõik inimesed kuuluvad teie sihtrühma!
Persoonat kaardistades alusta:
- Vanusest
- Asukohast
- Sotsiaalsest staatusest
- Keskmisest sissetulekust
- Tegevusalast
- Huvidest
Millist sisu kavandada sotsiaalmeedia sisuplaanis
Ikka ja jälle takerdume brändide otsa, kes pole leidnud sisuloomes kuldset keskteed. On neid, kes igas postituses ainult müüvad ja teevad klassikalist reklaami, aga ka neid, kes panevad kogu auru harivatele, meelelahutuslikele ja muudele sisutüüpidele, unustades müügi täielikult.
Nullist alustades tasub proovida 80:20 reeglit:
- 80% postitustest peaks publikut informeerima, harima või lõbustama
- 20% postitustest olgu otsene müügisisu
- 80% on suur number ning võib olla keeruline leida pidevalt postitusteks põnevat ja kaasavat sisu. Ideekalender pakub lisaks sisendile ka kasulikke näited postituste võimalikest lahendustest – nii pole ohtu, et sisuplaani jäävad laiutama tühjad lahtrid.
Kuidas kasutada tähtpäevi sotsiaalmeedia sisuplaani kavandamisel?
Toome näite elust enesest. Sul on klient, kes tegeleb tööjõu rendiga Soome. Kuu alguses annab ta sulle ülevaate töökuulutustest, mis on järgneval kuul eriti aktuaalsed ning mida tuleks erinevatel platvormidel vähemalt paar korda jagada. Lisaks ilmub iga kuu paar blogipostitust ja kolmapäeviti on sisuplaani märgitud #KeeleKolmapäev ehk soome keelt tutvustavad postitused. Esmapilgul võib tunduda, et sisendit on küllaga, ent kui hakata teemasid sisuplaani kandma, siis näeb see algul välja auguline nagu Hollandi juust.
Siin tuleb appi ideekalender! Kalender on pungil erinevatest tähtpäevadest, ühe päeva kohta on sageli lausa mitu tähtpäeva. Heites pilgu ideekalendrisse, saad lihtsalt välja noppida need tähtpäevad, mis haakuvad sinu brändiga. Näiteks sobib tööjõurendi firmaga suurepäraselt kokku oskustööliste päev ning sedapuhku võib kirjutada näiteks sellise postituse:
#OskustöölistePäev 🏘 Linna poleks majade ja teedeta, maju ja teid poleks oskustöölisteta! Kraaps ja kummardus kõikidele, kes teevad seda keerulist, aga äärmiselt tänuväärset tööd! Head oskustööliste päeva!🙏
Tähtpäevi valides hoia fookuses bränd ning vali need, mis haakuvad sinu temaatikaga!
Head ideed olemas, aga millal ja kui sageli postitada?
Sotsiaalmeedia sisuplaan on koht, mis koondab sageli ühe kuu plaanitava sisu kõikide sotsiaalmeedia kanalite lõikes. Sisuplaani märgitakse nii postituste kuupäevad, kellaajad, tekstid, lingid kui ka visuaalid. Postitamisel mängib võtmerolli rutiin, sellepärast on oluline paika saada postitamise sagedus, päev ja kellaaeg.
Hootsuite soovitab järgmist postitamise sagedust:
- Instagram, 3–7 korda nädalas
- Facebook, 1–2 postitust päevas
- LinkedIn, 1–5 postitust päevas
Instagrami loojate nädalal 2021. aasta juunis soovitas Instagrami juht Adam Mosseri teha 2 feed’i-postitust nädalas ja 2 story’t päevas, tõdedes, et selline sagedus sobib ideaalselt auditooriumi kasvatamiseks.
Informeeriv/soojendav sisu tasuks publiku ette tuua nädala esimeses pooles, müügile suunatud sisu võiks jääda nädala keskmesse ning meelelahutuslikud postitused tasub sisuplaanis märkida nädala lõpule.
Plaan paigas, praktikas tulevad sotsiaalmeedia sisuplaani koostamisel appi…
Sisuplaani täitmine nõuab nii ratsionaalsust, analüütilisust, täpsust kui ka loomingulisust.
Palju kasulikku statistikat leiab igalt konkreetselt sotsiaalmeedia platvormilt. Näiteks koondavad nii Instagram kui ka Facebook auditooriumi kohta äärmiselt väärtuslikku infot, mis aitab sisu veelgi teadlikumalt planeerida.
Küsimusele, mida postitada, millest rääkida või millega oma bränd siduda, annab vastuse sotsiaalmeedia kalender, mis koondab kõik olulised tähtpäevad nii Eestist kui ka laiast maailmast. Sotsiaalmeedia aasadel toimetavale töömesilasele on see täiesti asendamatu abimees.
Digitaalsed tööriistad sotsiaalmeedia sisuplaani koostamisel…
Küsimused, mis inimesi päriselt huvitavad, aitab lihtsasti paika panna Answer The Public, tasub vaid otsingusse kirjutada konkreetne huvipakkuv märksõna ning saad antud valdkonnast kümneid vastuseid. Olemas on teinegi tööriist, kus on ka eestikeelne otsing.
Visuaalse poole pealt tuleb lihtsamate kujundustööde puhul appi Canva, animeeritud ikoonid leiad Lordicon’ist.
Lisaks Facebook Creator Studio’le aitab sisu ajastada ka näiteks Later või Hootsuite. Samas kuluefektiivsem lahendus, mida me ise kasutame, on Maventus.
Meie usume, et hea sisuplaan saab alguse tugevast strateegiast ja heast publiku tundmisest, plaanile lisavad sära loomingulised ideed. Enam ei saa õigustada keskpärast sisu – kui tahad, et sinu bränd kõnetaks, peab sisu olema vastav. Selleks, et sinu sotsiaalmeedia sisuplaanid oleksid 2022. aastal eriti hiilgavad, võta appi ideekalender! Valikus on mitu formaati – nii lauakalender kui digigurmaanidele PDF-versioon.